lakiernicy Grupy FAQ Szybkie Pytania-Odpowiedzi-Chat [1] Statystyki Rejestracja Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacklack
21-03-2014, 16:05
budowa kompresora
Autor Wiadomość
majeran666
Forumator


Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 222
Punkty: 1/10
Skąd: Łódź
Wysłany: 06-06-2010, 22:12   budowa kompresora

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem temat, jeśli nie to przepraszam. Wiem, że to nie elektroda, ale pomyślałem, ze taki temat na forum przyda się nie tylko mnie. A więc tak: już od dawna chciałem zrobic jakiś wiekszy kompresor. Mam silnik 3kw ok. 900obr/min (niepamiętam dokładnie) butle lpg chyba 120l i komresor 24l ktory mogłbym poświęcic na części (elektryka, zawór zwrotny, zawor bezpieczenstwa, wylacznik cisnieniwy) a więc prawie wszystko jest oprócz sprezarki. I tu problem. Chciałem zrobic ze spreżarki od jelcza lub stara, ale podobno niektóre mają smarowanie z silnika, a inne normalne rozbryzgowe. I teraz nie wiem które są które może ktoś z was budował kiedyś spręzarke i wie coś na ten temat. Aha chciałbym komresor do lakierowania, tak aby dał rade z całościówką[/center]
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 06-06-2010, 22:52   

Smarowanie rozbryzgowe jest tym które potrzebujesz.
 
     
majeran666
Forumator


Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 222
Punkty: 1/10
Skąd: Łódź
Wysłany: 07-06-2010, 14:22   

wiem o tym, raczej chciałem się dowiedziec o wydajnosc takich sprezarek
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
matik
Bywalec


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 27
Wystawił 1 punkt(y)
Skąd: TYCHY
Wysłany: 07-06-2010, 14:40   

bedziesz musiał dać przełożenie min 1:1 przy Twoim silniku,

jeśli chodzi o włącznik to musisz go zmienić lub dołożyć odpowiedni stycznik, bo silnik jest na trzy fazy podejrzewam,

z podanych przez Ciebie sprężarek można wycisnąć ok 300l/min max ale to zależy też od modelu - może być więcej lub mniej - zależy to tez od obrotów ale tu nie można przesadzić,

a może kupić typową pompe do kompresora - jest tego duzo,
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Bisu
Guru



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 424
Punkty: 19/6
Skąd: Silesia
Wysłany: 07-06-2010, 16:16   

Cytat:
wiem o tym, raczej chciałem się dowiedziec o wydajnosc takich sprezarek

Dane dotyczące wydajności ( a dokładniej pojemności - wydajność zależy od obr na wale sprężarki) szukaj w internecie.
Np. sprężarka od stara/ ursusa - HS14
wiem, że pojemność 113cm3 - 0,113L
max obroty to chyba 2800 obr/min

teraz sobie mnożysz wydajność: obr/min x pojemność
0,113 x 2800obr/min = 316,4 L/min - wydajność teoretyczna

I teraz ta prawdziwa oraz - wzór na dokładniejsze ( bardziej "niekumaty" sposób wyliczenia wydajności )

Qr= ?×Qt=?×i×A×S× n:60 m3/s

Qt= wydajność teoretyczna
A=( Pi x D2 )÷2 - pole poprzecznego przekroju w m2
S - skok tłoka w metrach
n - prędkość obrotowa wału korbowego w obr/min
?- współczynnik wydajności ( na ogół 0,65 - 0,9 )
i - liczba cylindrów.

Jasne? - oczywiście, że nie :) Dodatkowo, że nie pojawiają mi się "greckie" literki/ znaki ( np. Alfa i cała reszta po lewej stronie) tam gdzie jest ? powinien być teoretycznie znak "alfa" - dla wyglądu, bo znak zapytania nie jest akurat błędem. ;)
- Jack zrób coś z tym).

Bisu..nie wiem dlaczego u Ciebie to nie działa??sprawdziłem i u innych jest ok.. u mnie jak widać też działa..
µ Ω Π φ Δ Θ Λ Σ Φ Ψ α β χ τ γ δ ε ζ η ψ θ λ ξ ρ σ ω κ Γ § ® € £ ¢ ¥ ƒ ¼ ¾ ≈ ∞≠ itd..

edit.jacklack

Morał z tej bajki jest taki, że jak już wyliczyliśmy naszą teoretyczną wydajność to mnożymy ją przez współczynnik wydajności ( na ogół 0,65- 0,9 ) i otrzymywamy naszą prawdziwą wydajność...
Ostatnio zmieniony przez jacklack 07-06-2010, 19:58, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
majeran666
Forumator


Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 222
Punkty: 1/10
Skąd: Łódź
Wysłany: 07-06-2010, 22:22   

silnik jest na 230v wiec z wlacznikiem problemu nie będzie. A może macie jakieś konkretne propozycje spreżarki (model)?? na allegro troche tego jest, a ja nie wiem które mają smarowanie z silnika, a które rozbryzgowe. oczywiście szukam tej drugiej opcji.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 07-06-2010, 22:50   

Na elektrodzie jest temat budowy spręzarki którą ja wykonałem. I ja tam mam jakaś sprezarke od jelcza.

[ Dodano: 07-06-2010, 23:55 ]
Ja mam silnik trójfazowy 1.5 kW chyba 1500 obrotów na minute. I do lakierowania tą spręzarką musialem przywalić obroty conajmniej 1 do 2 . Jeden to spręzarka a 2 silnik. Wtedy to ładowalo jakoś sensownie. Skoro masz 3 kW to proponuje ci założyć sobie dwie takie sprężarki. Nie będą sie tak grzały i 900 obrotów w przełożeniu 1do 1 bedzię super. Zrób sobie chłodzenie. Wentylatorami od malucha. Dobrze daja czadu. Podłączysz pod presostat i będą sie zalaczac wtedy jak właczy sie sprezarka. Dawaj jakies pytania bo nie pamietam wszystkiego co jest istotne
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
majeran666
Forumator


Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 222
Punkty: 1/10
Skąd: Łódź
Wysłany: 07-06-2010, 23:12   

hhhmmmm.... dwie pod jeden silnik powiadzasz. O tym nie pomyślałem. A jak jest ze smarowaniem? nie wiesz dokładnie co to za sprezarka? Takie sprezarki mają zawory w głowicy czy trzeba kombinowac? mogł bys mi dac linka do tematu z elektrody?
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 07-06-2010, 23:32   

madmax napisał/a:
Na elektrodzie jest temat budowy spręzarki którą ja wykonałem.

A na you tube jest sprezarka z silnika od malucha.
Niezle daje.
No ale jest tez tam sprezarka...... która wybuchła.
Filmik chyba tu na forum dawałem...
 
     
madmax
Moderator
CoMe My LaDy



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 3834
Punkty: 67/45
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 08-06-2010, 05:39   

Cytat:
A na you tube jest sprezarka z silnika od malucha.


Szkoda sie męczyć z przerabianiem silnika od malczana. W tej mojej sprezarce jest smarowanie rozbryzgowe.


http://www.elektroda.pl/r...c1021321-0.html

ten kompresor był milion razy przerabiany ale juz nie wrzucałem zdjęc bo mi sie nie chciało
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
 
     
majeran666
Forumator


Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 222
Punkty: 1/10
Skąd: Łódź
Wysłany: 08-06-2010, 13:41   

madmax napisał/a:

Szkoda sie męczyć z przerabianiem silnika od malczana.

z silnikiem od malucha mozna zrobic super kompresor. Wiele o tym czytałem, wystarczy zamiast glowicy zamontowac grubą blache dospawac mufki, w których bedą zawory i to tyle wydajnośc teoretyczna 600l a w praktyce 400. Takie już by mi w zupełności starczył tylko musi go zasilac silnik 4kw ok 1200-1400 obr.

[ Dodano: 08-06-2010, 14:42 ]
w niedziele pojade na giełde poszukac jakiejś spreżarki. musze też odwiedzic pare skupów złomu:) może coś znajdę :D
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ele
Wyjadacz



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 146
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Wlkpopolska
Wysłany: 22-12-2010, 00:28   

UWAGA temat odkopany
Witam wsyzstkich !
Nie chciałem zakłądać nowego topiku ponieważ nie chce zaśmiecac forum. Jestem w podobnej sytuacji co założyciel tego tematu. Posiadam wiekszość el. potrzebnych do zrobienia kompresora ( zbiornik 500l, silnik elektr, wyłacznik ciśnieniowy...).
Mam dylemat jaka sprężarke wybrać? ponieważ w przyszłości zainwestowałbym w pistolet SATA 3000 HVLP. A jak już się dowiedziałem ma duże zapotrzebowanie na powietrze.

Znalazlem na allegro 2 sprezarki, które wydaje mi sie, że dadzą rede ;]
1.Pompa sprężarkowa DP 700
-wydajność: 694 l/min
http://allegro.pl/sprezar...1359247088.html

Cena dobra jak za taka wydajność ale to raczej made in China ;/

2.POMPA SPRĘŻARKOWA K-550
* wydajność teoretyczna: 541l/min
http://allegro.pl/pompa-s...1378480052.html

Tutaj mam dylemat ponieważ nie jestem pewien czy uciągnie ta sprężarka SATĘ ww. Ta pompa po wykonaniu już widać, żę jest lepszej jakości. A cena podobna.

Za wszelkie wypowiedzi z góry dziękuję.
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-12-2010, 01:14   

Pierwsza odpada totalna kupa.
Zero pewności ze pochodzi i oleju nie bedzie dawała w powietrze.

Druga propozycja jest bardzo słaba.
Jak na baniak o pojemnosci 500 litrow to taki kompresor bedzie to nabijał w nieskonczonośc.
Praktyczna wydajność to jakies 350-380 l/min max.
A Ty potrzebujesz cos okolo 600-800 l/min
Ale nie teoretycznaj, tylko praktycznej.

Podstawowe pytanie.
Jakiej mocy masz silnik.
Do jego mocy dopasujemy odpowiedni kompresor.
 
     
pio_len
Wymiatacz
pio_len



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 176
Otrzymał 6 punkt(y)
Skąd: sienno
Wysłany: 22-12-2010, 10:30   

Ja też wymieniałem pompę i wybrałem Waltera solidny ciężki i najważniejsze żeliwny . Do tej butli pasowała by taka http://allegro.pl/profesj...1338895897.html http://allegro.pl/kompres...1360807846.html Aż zal zakładać do takiego zbiornika taką pompę jak pokazałeś sprężarka to musi być przemyślany zakup dziś podpinasz sate a jutro będziesz chciał coś po piaskować .Z czego masz ten zbiornik musi mieć odpowiednią wytrzymałość .
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Kolar
Wyjadacz


Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 125
Wystawił 2 punkt(y)
Skąd: Szczyrzyc
Wysłany: 22-12-2010, 17:27   

Spreżarka bardzo dobra , 4 tłoki 800 obrotów bardzo wydajna ale i motor musi miec odpowiedni
Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
ele
Wyjadacz



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 146
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Wlkpopolska
Wysłany: 22-12-2010, 20:27   

Silniki mam różne.
3 kW 1440 rpm 380
2,2 kW 1380 rpm 380
jeszcze mam chyba 5 albo 7 kW jutro zobacze. Ale tego raczej bym niechciał demontowac z innej maszyny.
W razie czego to w pobliżu mam skup zlomu i odpowedni silnik po cenie zlomu kupie.

Baniaczek mam cylindryczny metalowy.


pio_len
Ta sprężarka napewno by się sprawdziła tylko, że koszt w moim przpadku odgrywa istotną rolę a 2600 zł to sporo wiecej niż chiałem wydać.

Panowie a waszym zdaniem jakie jest absolutne minimum wydajności pompy względem baniaka 500 l?
Tak przeglądałem na allegro gotowe zestawy i zauważylem że dla baniaka 500l instaluja pompy już od 700 l/min wyd. teoret.
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
mkautos
[Usunięty]

Wysłany: 22-12-2010, 20:32   

ele napisał/a:
700 l/min wyd. teoret.

Dokładnie.
Czyli w wydajności praktycznej powinieneś miec jakies prawie 500 i więcej l/min.

Najlepiej z 800 l/min praktycznej wydajnosci, ale te 480-550 l/min to juz jest dobry wynik.

Pisze tu takie parametry aby komresor nie był za drogi i zeby silnik nie musiał byc zaraz 7.5 kW.
 
     
ele
Wyjadacz



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 146
Otrzymał 1 punkt(y)
Skąd: Wlkpopolska
Wysłany: 08-01-2011, 18:55   

Witam ponownie
Zaszła zmiana planów odnośnie mojego kompresora. Udało mi się załatwić spreżarke NS39S (650 l/min) i do tego baniak 270l w dobrej cenie.
Teraz mam mam problem jaką rurą połączyć pompę z baniakiem? chodzi mi o średnicę. Wyjscie z pompy jest o srednicy cal i ćwierć. Ale jakbym taka rure zapodał bezpośrednio do zbiornika to by była chyba z lekka przesada. Dodam jeszcze , że ta pompa posiada chłodnicę ( ok 15 cm długą) i tak się zastanawiam czy ta rura ma być miedziana?
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi doradził jaka zastosować rurę żeby była odpowiednia przepustwość.

A jeszcze jedno takie małe pytanko. W jakiej odległości zamontować odwadniacz i odolejacz od kompresora? ( gdzieś na forum ta kwestia była poruszana ale jakoś nie moge znależć dokłądnie tego tematu :angry: )
Panowie i Panie ( jesli tu są) z góry dziekuję za rady. ;)
_________________

Dodaj Punkt autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Artykuły i publikacje


Zagadnienia Prawne


Zagadnienia Techniczne